Brno, Vohančice 6
+420 606 633 358

Historie apartmánu a Vohančic

HISTORIE

vesnice Vohančice

Malebné údolí Vohančic bezprostředně sousedí s osídlením kolem řeky Svratky.

Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1255. Na latinsky psané listině cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou nacházíme mezi svědky také Macka z Vohančic a jeho syna Macka. Zemanský rod patrně plnil lokátorskou funkci při kolonizaci oblasti ve 13. století a byl spřízněn s dalšími rody v okolí. Někteří z rodu Vohanských (Vahanských) byli úředníky u pánů z Pernštejna, na konci 15. stol. se majetkově povznesli, ale v roce 1573 vohančické panství prodali. Další majitel Karel Berger z Bergu (Pergar z Perku) přebudoval původní, údajně jinde stojící a dřevěnou tvrz zničenou požárem v jednokřídlý renesanční zámek o jednom poschodí. Panství prošlo pobělohorskou konfiskací. Za pánů de Castro byla dosavadní stavba rozšířena na barokní dvoukřídlou se spojovacím průjezdným traktem do hospodářského dvora a s uzavřeným nádvořím. Následovala celá řada vlastníků.

V majetku města Brna od roku 1700 byl pak zámek využíván jako obydlí úředníků, nájemců a středisko zemědělského a lesního hospodaření.
Jako nejstarší rody v obci jsou uváděny Koudelkův a Vitulův. Po třicetileté válce zůstalo několik rolnických usedlostí pustých, musely být dosídleny a stabilizace nastala až po napoleonských válkách. Průtahy vojsk vždy snížily životní úroveň obyvatelstva a bývaly spojené s epidemiemi.

Po zrušení patrimonií patřila obec do správy politického okresu v Brně a od 1855 do 1868 v Tišnově, v letech 1868 – 1896 v Brně, 1896 – 1960 v Tišnově ( s výjimkou 1942 – 45, kdy byl zrušen Okresní úřad v Tišnově), od roku 1867 je samostatná.Vohančice jsou příslušné do tišnovské farnosti. Obyvatelé konávali pobožnosti před trojbokou boží mukou, na jejímž místě byla postavena v roce 1906 kaple sv. Josefa. Škola v obci není.

Dům č. 75 byl součástí  zemědělských budov  postavených  koncem 19, století. Zčásti užívaný jako skladiště , stáje  a  garáže pro zemědělské stroje. V průběhu 20, století byl postupně  opravován  až do dnešní podoby.  Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2013.

 

DSC_0120

Vohančice u Brna

Vohančice jsou obec v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Rozkládají se v Křižanovské vrchovině, přibližně 4 kilometry jižně od Tišnova. Žije zde 201 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1255. V letech 1986–1990 byly Vohančice součástí Tišnova.

  • Příjezd k objektu je buď vlastním dopravním prostředkem,nebo vlaková zastávka Tišnov a odtud autobusem č.331, směr Vohančice.

Po rekonstrukci apartmánů

Před vchodem je zahrádka s výhledem na vesnici a rybníček (není ke koupání). Stání pro auta Možnost letního posezení. Součástí předzahrádky je gril.

  • Oba apartmány je možné  uvnitř propojit uzamykatelným schodištěm.
  • Celý objekt je vytápěný, je k dispozici teplá i studená voda.
  • Na vyžádání dětská postýlka + dětská židlička.
Miroslav Schira
Miroslav SchiraZákazník
Read More
Velmi příjemné ubytování, jen vrzajici podlaha kazí 5 hvězdičku, klimatizace, kuchyňka,1 manželská postel + 3 další postele, gauč, koupelna, venku je plac pro auto a i posezení u grilu.
Lukáš
LukášZákazník přes Booking.com
Read More
Ubytování, bylo velice hezké a bylo tam absolutně vše co člověk může potřebovat. Ubytování je také ve výborné lokalitě pro člověka, který chce klid..
Kusopava
KusopavaZákazník přes Booking.com
Read More
Apartmán je vybaven vším co člověk potřebuje (jako doma). Posezení před apartmánem vynikající,možnost grilování,velmi pěkné umístění ve vesnici - kousek do městečka za nákupem..
Libor
LiborZákazník přes Booking.com
Read More
Prostorný apartmán, nadstandardně vybavený (myčka, pračka, konvice, žehlička, toustovač, hry a omalovánky pro děti...). Naprostý klid a čisto..
Dana
DanaZákazník přes Booking.com
Read More
Apartmán je do detailů vybaven. Nikdy jsem se s takovou vybaveností nesetkala. Počínaje základním vybavením až po župany, knížky, hry, čaj, kávu i bonbony na stole ....jako, by jsme byli doma. Je vhodný i pro rodiny, kde jsou malé děti. ……
Previous
Next
Scroll to top